Yorgunluğa karşı çözümler

facial-maskKadınlar hangi gün daha yorgun ve yaşlı görünüyor biliyor musunuz? Evet evet bilimsel olarak kanıtlanmış: Çarşamba günü… Hem de saat 15.30′da. Bu araştırma yazısını okuduktan sonra önemli toplantı saatlerimi, önemli görüşmelerimi yeniden gözden geçirmeye karar verdim. Yani çarşamba günü öğleden sonrasına dikkat edeceğim.

Araştırma bir kozmetik firması tarafından yapılmış. Kapsama alanı İngiltere ve Amerika. Ama göstergeler her ülkenin çalışan kadını için geçerli. Araştırma sonucu ise şöyle: Kadınların enerji düzeyleri çarşamba günü öğleden sonra dibe vuruyor. İş stresinin tavan yapması, hafta sonundan kalan yorgunluğun kendini belli etmeye başlaması… Bunun sonucu kadınlar kendilerini yorgun hissediyor. Bu da yüzlerine yansıyor ve yaşlı gözüküyorlar.

Pazartesi gecesi, kadınların uykusuzluktan en çok şikayet ettikleri gece. Uykusuzluğun etkileri yüz ve boyun bölgesinde 48 saat sonra etkisini gösterdiği için kadınlar, çarşamba günü daha yaşlı görünüyor. Araştırmanın sonucu da böyle açıklanıyor. Çarşamba günü, kadınların genellikle pazartesi başladıkları rejimlerini ve cilt bakımlarını da en çok terk ettikleri gün olarak belirlendi.

Hemen pahalı kozmetik ürünlerine başvurmayın. Salı akşamı bitkisel bir maske ile yüzünüze doping yapabilirsiniz. Böylece çarşamba gününe 1-0 önden başlamış olursunuz. İşte formülü:

Malzemeler: Civan perçemi çiçeği, limon, zeytinyağı, bal, yumurta, yulaf unu.

Hazırlanışı: Civan perçemi çiçeği, saf suda on dakika kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutulur. Elde edilen posa ezildikten sonra, yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı süzülmüş bal ile çırpılmış yumurta sarısı eklenir. Hepsi iyice karıştırılır. Hazırlanan karışıma soğutulan bir fincan civan perçemi suyu ilave edilir. Maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu eklenir.

Uygulama: Yüzünüze bu maskeyi uygulayıp 1 saat bekletin. Sonra ılık suyla yıkayın.