Yönetici kadınlar, kendinize güvenin

business-woman-cartoonValla çaktırmıyorlar ama iş dünyasında özgüven eksikliği birçok kadının ortak kabusu… Kolay mı o kadar takım elbiseli kravatlı erkeğin arasından sıyrılıp kariyer basamaklarını tırmanmak. Üstelik çevrede o kadar eğitimli, iyi giyinen, iyi hayatı olan rakipler de varken… Geceleri uykunuz kaçmasın, kendinize hayatı zindan etmeyin. İşte size birkaç taktik…

Bakımlı olun: Özgüven için en önemli adım. Manikür, pedikür, saç, baş, kaş… Dış görünüşünüzün iyi olması kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Aynayla dost olun. Dip boyanız gelmiş mi, yüzünüzde leke sivilce var mı? Her haftanın bir gününü genel bakıma ayırın. Yani kendinizi şımartın.

Kılık kıyafet: Yerine göre giyinin. Bir insanın dış görünüşü onu ele verir. Üzerinize dar gelen, oradan buradan pırtlamış kıyafetler sizi kötü gösterir. Kıyafetlerinizi tek tek giyip aynada kendinize bakın. Evdekilerin fikrini alın. İçine sığamadığınız kıyafetlerle vedalaşın.

Yırtık, sökük, leke:Aman ha, sizi paspal ve bakımsız gösterir. Yanınızda hep yedek çorap taşıyın. Siz kendinize yakışanı bilirsiniz. Modayı izleyeceğim diye hiç yakışmayan model ve renklerden uzak durun.

Gülümseyin: Asık surat ciddiyet değildir. Sizi itici yapar. Gülümsemeyi ihmal etmeyin. Gülümsemek karşınızdakine “Öz güvenim var” mesajı verir. Ama durup dururken de sırıtmayın. Hele hele gereksiz kahkahalar atmayın. Her şey tadında güzel…

Hareket şart: İşleyen demir ışıldar. Hareket edin. Haftada bir gün açık hava sporu yapın. Yürüyün, koşun, bisiklete binin. Öncelikle üzerinizdeki hamlığı atmış olacaksınız. Hareketleriniz daha çevik, duruşunuz daha dik olacak. Mesela ofise asansörle çıkmak yerine merdivenleri tercih edin. Gideceğiniz yerin dibine kadar arabayla gitmeyin. Bol bol yürüyün. Tabii topuklu ayakkabılarla değil…

Nefes kontrolü: Çok önemli bir toplantıya girdiniz. Mideniz düğüm düğüm… Hızlı nefes almaktan ne düzgün konuşup düşüncenizi anlatabilirsiniz ne de konuşulanları dinleyebilirsiniz. Kolayı var. Evde kendi kendinize nefes egzersizi yapın. Olanağınız varsa yoga kurslarına gidin. Heyecanlanıp kalbiniz çarpmaya başladığında dik durup derin nefes alın. Bir süre sonra nefesiniz kendiliğinden düzene girecektir.

Enerjik olun: Herkesi gözünüzde büyütmeyin. Sonuçta onlar da insan. Ne biliyorsunuz, belki onlar da sizin gibi özgüven savaşı veriyor. İyi bir yönetici enerjik olmalı, çevresini de enerjisiyle etkilemeli. Hoşlanmadığınız veya negatif elektrik aldığınız kişiler varsa bunu düşünmemeye çalışın. Espri her zaman aradaki buzları eritir. Hatta kendinizle zaman zaman dalga geçin. Negatif enerjiyi pozitife çevirmenin en güzel yollarından biridir.