Trafik tacizinden korunma

crazed_lady_driver11Trafikte gidiyorsunuz. Birden arkanızda hızla bir araba beliriyor. Sizi daha hızlı gitmeye veya şeridinizden ayrılmaya zorluyor. Ya da bir araba sizi durup dururken sıkıştırmaya başlıyor. Maalesef kadın sürücülerin çok sık başına gelen bir durum. Eskiden daha vahim boyuttaydı. Kaç tane kadın sürücü bu şekilde kaza yaptı. Hatta can ve mal kaybına neden oldu.

Genelde kadın sürücüleri bu şekilde taciz eden erkek sürücüler, daha iyi araba kullandıklarını ispatlamaya çalışıyor. Bir şekilde psikolojik bozukluk. Peki bu durumla karşılaşırsak ne yapmalı?

Sakin olun: Sakin panik yapmayın. Nefesinizi kontrol edin, sakin olun. Asla gaza basıp kapışmaya kalkmayın. Direksiyon hakimiyetini kaybedebilirsiniz. Sizi yakın takip etmeye başladıysa gaza basmak yerine hızınızı kesin. Direksiyon hakimiyeti sizde olmalı. Ani hareket yapmaktan kaçının.

Yolu kontrol edin: Sakın hemen şerit değiştirmeyin. Ama gerektiğinde kaçmak için yolun sağını dikiz aynasından kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Yolunuzda normal şekilde devam edin. Sağa sola kaçıp sizi sıkıştırmasına izin vermeyin.
Kesinlikle tacizciye karşılık verilmemeli, sinirlenmeden, ani ve sert fren yapmadan, yoldan dikkati ayırmadan harekete devam etmeli.

Mesafeye dikkat: Arkanızdaki araba sizi sıkıştırıyorsa öndeki arabayla mesafenizi arttırın. En az iki kat boşluk olsun. Sakın gaza basıp öndeki araca yaklaşmayın. Öndeki arabaya arkadan çarpma riskiniz doğar. Uzun süredir arkanızdaysa yol verin. Öndeki aracı arkanızdakine göre kontrol etmeniz dana kolay olur.

Polisi aramaktan çekinmeyin: İlk fırsatta bir yere yanayıp 155′i aramaktan çekinmeyin. Veya trafik polisine rastlarsanız aracın renk ve markasını güzergahı belirtin. Plakanın son iki rakamını hatırlasanız bile işe yarar.

Arabadan inmeyin: Arkadan size çarparsa sakın arabadan inmeyin. Hırsızlık ve gasp ihtimaline karşı kapıları kilitleyip, pencereyi kapatın ve hemen polisi arayın. Ardından en yakınınızı arayıp yerinizi ve durumu bildirin. Çantanız koltuğun üzerindeyse, camı kırıp çantanızı kırma ihtimaline karşı  alıp hemen koltuğun altına koyun.