Topuklu ayakkabı almadan önce

yüksek topukBiz kadınların vaz geçilmezidir topuklu ayakkabı. Vitrinde gördük mü dayanamaz burnumuzu yapıştırırız, başka bir kadının ayağındaki topuklu ayakkabıya imrenerek bakarız. Daha yüksek, daha yüksek topuk isteriz… İşte iyi bir topuklu ayakkabı almak için size 5 ipucu

1- Topuk genişliğine iyi bakın: Çok ince topuklu ayakkabıyı giymek herkesin harcı değil. Zaten o kadar ince topuklu ayakkabı ile yürümeyi de düşünmeyin. En ufak deliğe, taş arasına girip kırılması an meselesi. Önemli olan sizin rahat yürümenizi sağlayacak kalınlıkta olması.

2- Malzemesini inceleyin: Ayakkabının şekli, topuğu, rengi güzel. Peki malzemesi. Ayak sağlığınızı düşünmelisiniz. Ayak sağlığınızı tehlikeye atacak malzemelerden yapılmış bir ayakkabıyı sırf modeli için almayın. Unutmayın, ayaklar ayakkabının içinde nefes almalı.

3- Ayak açısına uygun mu?: Ayakkabının şekli de önemli. Sürekli parmak ucunda yürüyormuş hissi veren bir ayakkabı bir süre sonra size rahatsızlık verecektir. Parmakların taşması veya parmakların başladığı yeri sanki iple sıkıyormuş gibi durması ayakkabının size yakışmasından daha çok ayaklarınızı kötü gösterecektir. Ayakkabıyı ayağınıza giydiğiniz zaman, ayakkabının güzelliğini bir yana bırakın yani duygusal davranmayın ve ayağınızda nasıl göründüğüne bakın.

4- Destek gerekebilir: Topuklu ayakkabılar için kullanılan jel pedler, kaymayı önleyici malzemeleri de kullanarak ayakkabınızı deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz ayakkabının buna uygun olup olmadığına da bakın.

5- Boyut önemli: Size uygun boyutu seçmelisiniz. Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeye alışkın değilseniz kendinizi zorlamayın. Belki biraz alıştırma yaparak düzgün yürümeyi öğrenebilirsiniz. Ama “Yok ben bu ayakkabıyla dizlerim titreyerek, belim ağrıyarak giyeceğim derseniz ayak ve bel sağlığınızı da tehlikeye atmış olursunuz.