Şık olmak için ipuçları

modaModayı takip etmek çok zor… Neden mi? Öncelikle çok geniş bir bütçe ve geniş bir dolap gerek. Almanın sonu yok çünkü. Ayrıca moda olan kıyafetlerin modeli, rengi, kumaşı herkese yakışmaz, herkesin üzerinde farklı durur. Üzerimize giydiğimiz kıyafetin bize yakıştığını ve güzel durduğunu bilmek bize büyük bir öz güven verir. Aksi takdirde “Ben moda diye aldım ama bana yakışmadığını biliyorum” mesajı bilinçaltından bizi huzursuz eder. Peki ne yapmak gerek? İşte size ipuçları:

Öğrenin: Tarzınızı oluştur. Bunun için de araştırın. Yeni bir şeyler öğrenmek için en iyi yolu örnekleri keşfetmektir. Size hangi renklerin yakıştığını, vücudunuzu hangi modellerin iyi gösterdiğini saptayın. Sırf beğendiniz diye size yakışmayan dar kıyafetlerde ısrar etmeyin.

Revizyon: Evdeki kıyafetleri tek tek elden geçirin. Üzerinize olmayan, modası geçmiş kıyafetlerle vedalaşın. Ama bazı kıyafetleri birkaç değişiklikle yepyeni hale getirebilirsiniz. Mesela dar paça kotunuz var ve size artık yakışmıyor. Kesin paçalarını şort olsun.

Kombinasyon oluşturun: Hangi buluz hangi etek veya pantolonla gidiyor, hangi elbisenin altına hangi ayakkabı gidiyor. Boş bir vaktinizde tek tek deneyip not alın. Tek renk giyinmekten kaçının. Kendi stiliniz olsun istiyorsanız siyah ayakkabı ile illa siyah çanta kullanmanız gerekmez.

Size uygun ne keşfedin: Daha önce hiç denemediniz bir tarız denemeye ne dersiniz. Korkmadan deneyin, yakışıp yakışmadığını başka türlü anlayamazsınız. Bacaklarınız düzgün ve uzun ama siz kısa etek giymeye çekiniyorsunuz. Üzerine bileklerinize kadar gelen bir hırka giyin. Tarzınızı oluşturmak için araştırma yapmaktan çekinmeyin.

Deney yapın: Kendinize oluşturduğunuz yeni tarzı arkadaşlarınız üzerinde deneyin. Bakalım tepkileri ne olacak. Saç ve makyajınız her zaman aynı olmasın. Her kıyafete göre farklı saç modeli ve makyaj deneyin.

Unutmayın şık olmak için illa modayı izlemeniz ve çok kıyafetiniz olması gerekmez. Size yakışanı giyin yeter.