Mutlu evliliğin sırları

Mutlu evliliğin sırları

Şimdiki ilişkiler çok hızlı. Evlilikler de öyle… Bir bakıyorsunuz daha yılını bitirmeden boşanmışlar. Işık hızında aşklar, ışık hızında ilişkiler ve aynı hızda ayrılıklar. Peki mutlu evliliğin sırrı ne? Uzmanlar araştırmış:

1. En iyi arkadaşı olun. Dürüst olun, her şeyinizi paylaşın, ihtiyacı olduğunda yanında olun.

2. “Ben” değil “Biz” demeyi öğrenin. Tabii ki birbirinizden ayrı hayatlarınız olacak ama güçlü ve sağlam bir ilişkinin formülü “Biz” diyebilmekte yatar.

3. Küsmeyin, darılmayın ve kin tutmayın. Sorun neyse ertelemeyin konuşun ve çözün.

4. İşine saygı gösterin, onu bloke etmeyin.

5. Evliliğinizde bir sorun varsa önce konuşarak kendi aranızda çözmeye çalışın. Çözemiyorsanız aile büyüklerini işe karıştırıp dertleşmek yerine mutlaka bir evlilik danışmanına gidin.

6. Eşinize nasıl olduğunu sorun, sıkıntılarını sizinle paylaşmasını isteyin ve onu gerçekten dinleyin. Asla eleştirmeyin, sadece dinleyin. Çünkü bazen insanların tek ihtiyacı içini döküp rahatlamak. Öğüt ve eleştiri isteyecekleri en son şey,

7. Tartışmalarda eteklerinizdeki taşları dökmeyin. İnsanlar sinirlenince istemeden de olsa kırıcı şeyler söyleyebilir. Tartışmalarınızı hakaret, aşağılama, küfür, duygusal ve fiziksel şiddete dönüştürdüğünüzde evliliğinizin de sonunun geleceğini bilin. Asla eşinizin canını acıtmak için onu incitici şeyler söylemeyin.

8. İkinizi ilgilendiren bir konuda cümleye “Ben” kelimesi ile başlarsanız eşinizin kırılacağını bilin. Bu tamamen saldırgan bir tutum gibi algılanabilir ve eşiniz savunmaya geçer ve tartışma ortamı doğar.

9. Ne kadar moraliniz bozuk olursa olsun bunun acısını eşinizden çıkarmayın. O sizin şamar oğlanınız veya günah keçiniz değil. Tam tersi onun kollarına sığınıp pozitif enerji depolayın.

10. Herkesin düşüncesi, bakış açısı farklıdır. Tabii ki bir çok konuda fikir ayrılıkları olacak. Kendi fikrinizin daha iyi olduğunu ikna etmek yerine onu dinleyin ve orta yol bulmaya çalışın.

11. Eşinize güzel sözler söyleyin, onu övün. Bu ona kendini iyi hissettirecektir.

12. Bir ilişkide saygı çok önemlidir. Birbirinize olan saygınızı yitirmemelisiniz. Saygı yıkıldığı zaman onu tekrardan inşa etmek çok zordur. Ne olursa olsun eşinize saygısız davranmayın. Siz ona karşı saygısız olursanız o da size olan saygısını yitirir. Saygı olmayan bir evlilik bitmeye mahkumdur.

13. Evinizle, ilişkinizle ilgili her kararınız ortak olsun. Mesela eşinize danışmadan eve birilerini davet etmeyin. Müsait olmayabilir, başka programı olabilir. Bu kılıbıklık veya kocasına sormadan bir şey yapamıyor demek değildir. Sadece eşe olan saygıdır.

14. Çocuklarla ilgili konularda ortak karar verin ve asla onların önünde tartışmayın.

15. Ne olursa olsun birbirinizin ailesi hakkında kötü şeyler söylemeyin.

16. Eşinize hayatınızdaki en önemli şeyin o olduğunu hissettirin ve bunu sık sık söylemekten de geri kalmayın. Sözde kalmasın, hareketleriniz de bunu desteklesin.

17. Yalan söylemeyin. Yalan güveni zedeler. “Seni kırmamak için söylemedim” yerine onu kırmayacak tatlı bir dille açıklama yapın. Unutmayın yalan yalanı doğurur, sonu çıkmaz sokak.

18. Birbirinizin arkadaşlarına, hobilerine saygılı olun. Yapışık ikiz gibi her şeyi beraber yapmanız gerekmez.

19. Ara sıra flört edin. Yani evli değil sanki çıkıyormuş, sevgiliymiş gibi davranın.

20. Bakımlı olun. Hep işe giderken, sokağa çıkarken güzel giyinip bakımlı oluyorsanız ve evde paspal eşorfmanlar, saç baş bir yerde, adamda sakallar uzamış… Oldu mu? Siz başkaları için yaşıyor gibi olmuşsunuz. Birbiriniz için de güzel görünmeye çalışın.