Marie Curie

curieBilim için ölen kadın: Marie Curie… Asıl adı Maria Salomea Skłodowska olan Marie Curie, Nobel ödülü alan ilk kadın ve aynı zamanda bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanıdır.

Aslen Polonyalı olan Madam Curie, 7 Kasım 1867 yılında Varşova’da doğdu. Babası Fizim öğretmeniydi. Eğitiminde babasının katkısı büyük oldu. Çocukluğunda güçlü hafızasıyla çevresinin dikkatini çekiyordu. Polonya Rus Çarlığı tarafından yönetiliyordu. O dönemlerde kadınlar Rusya’da üniversiteye gidemiyordu. Rus Lisesi’ni bitirdikten sonra Sorbonne’da Tıp eğitimi alan kızkardeşinin yardımıyla Fransa’ya gitti ve Fizik dalında eğitim almaya başladı. 27 yaşına geldiğinde çalıştığı laboratuarda hayatının aşkıyla karşılaştı. Bu 16 yaşındayken üniversiteyi bitirmiş ve 18 yaşında fizik dalında master derecesi almış olan Pierre Curie’ydi.

Yakınları, Pierre Curie’nin kadınlar konusunda ön yargılı olduğunu, yetenekli ve dahi kadınların yok denecek kadar az bulunması nedeniyle “ayakbağı” olarak gördüğü sıradan kadınları önemsemediğini söylüyordu. Bu nedenle bu zeki ve güzel kadın Pierre Curie’nin aklını başından aldı.

curie3İki dahi genç sadece yaşamlarını değil, bilimsel çalışmalarını da birleştirdiler ve beraber çalışmaya başladılar.

1898 yılında polonyumu ve ardından radyumu buldular. Bu buluşları dünyada büyük yankı uyandırdı ve bilim tarihinde yeni bir çığır açtı. Karıkoca 1903 yılında Nobel Fizik ödülünü aldı. Madam Curie böylece Nobel ödülünü alan ilk kadın ünvanını da kazanmış oldu.

1904 yılında doktorasını verdi. Böylece Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Doktorasını yaparken aynı zamanda da hamileydi ve aynı yıl ikinci kızını doğurdu.

curie21906 yılında kocası Pierre’i bir trafik kazasında kaybetti. Kocasının Sorbonne’daki öğretmenlik görevini devraldı ve 1908′de Sorbonne’daki ilk kadın profesör oldu.

1911 yılında ikinci Nobel ödülünü bu sefer Kimya alanında aldı.

Uzun yıllar boyunca radyumla çalışması yüzünden kansere yakalandı. 4 Temmuz 1934 yılında kan kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Sadece bedeni değil, sık kullandığı eşyaları da radyasyona maruz kalmıştı.

Öyleki not defteri ancak kurşun kaplı bölmeler ardından incelenebiliyordu ve Madam Curie’nin ardından “bilim için ölen kadın” denildi.