Evde bulunması gereken 10 şey

tek-tadinSürekli yaşanan kalabalık bir evde her şey bulunur. Ama tek başına yaşayan çalışan bir kadın için evde mutlaka olması gereken bazı şeyler var. Uzun saatler ofiste çalışıp trafikle boğuşup eve geldiğinizde acil ihtiyaç halinde elinizin altında bulunması gereken 10 şey:

Alet takımı: Evinizdeki ufak tefek tamiratlar ve acil müdehaleler için alet takımınız mutlaka olmalı. Alet kutunuzda bulunması gereken temel şeyler: Tornavida, çekiç, pense, çivi, vida, yapıştırıcı, İngiliz anahtarı, koli bandı, zımpara, şarjlı tornavida, makas, falçata… Eğer elinizden daha fazla iş geliyorsa alet çantanızdaki malzemeleri arttırabilirsiniz.

Su ısıtıcısı: Çay, kahve yapmak yemek yaparken suyu hızlı ısıtıp zamandan kazanmak için pratik bir su ısıtıcı evin demirbaşlarından olmalı.

Mikrodalga: Çalışan kadının vakti az, yemek ısıtmak donmuş yiyecekleri çözmek için mikrodalga fırın mutfağınızın baş köşesinde olmalı.

Dikiş Seti: Her renk iplik, iğne, makas, tekstil yapıştırıcısı, düğme… Yok canım oturup dikiş dikmeye tabii ki zamanınız yok. Acil durumlarda sökük yırtık onarmak için lazım.

Mum, fener ve pil: Evde az zaman geçiriyorsunuz, elektrikler gitti. Tek başınıza karanlıkta kalmanıza gerek yok. El altında fener ve yedek pil bulundurun. Bol bol mumunuz olsun. Sigara içmiyorsanız bile çakmak kibrit evde mutlaka olmalı.

İlaç dolabı: İlk yardım malzemeleri, ağrı kesici, ateş düşürücü, kas tutulmalarına karşı krem, oksijenli su, alerji ilacı, pamuk, yara bandı, yanık kremi. Kazalar en çok evde olur. Tek başınıza kendinize ilk müdahaleyi yapabilecek durumda olmalısınız.

Para: Artık herkes kredi kartı kullanıyor. Yanınızda para taşıma alışkanlığınız olmayabilir. Ama evde bir köşeye acil durumlar için az bir miktar nakit para koyun. Mesela acil taksiye binip hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Hazır yiyecek: Çok çalışmaktan fırsat bulamayabilirsiniz veya evde yiyecek bir şeylerin bittiğini fark etmeyebilirsiniz. Ton balığı konservesi, kraker gibi uzun süre bozulmayan bir takım yiyecekler mutlaka mutfağınızda bulunsun. Ekmek alıp dilimleyin, taze taze buzluğa atın. Gece yarısı eve gelip karnınız acıktığında imdadınıza yetişecek mikrodalgada çözülen yiyecekler de işinize yarayabilir.

Yedek su: Evde birkaç litre içecek su stoklayın. Geç geldiğiniz bir saatte suyunuz biterse o gece idare edebilirsiniz. 5 litrelik bir pet şişenin içine su doldurup banyoya koyun. Su kesintisi olursa elinizin altında olsun.

Telefon numaraları: Acil durumda aranması gereken numaralar, market, eczane, sucu, tüpçü, elektrik tamircisi. Evcil hayvanınız varsa 24 saat açık veteriner listesi, taksi durağı, en yakın sağlık kliniğinin numaraları.

 

Yorum bırak