Çalışan kadının çantasında neler olmalı?

kadn-cantaBir kadının çantasında neler var merak ettiniz mi hiç? Hele hele çalışan bir kadınsa o çanta onun bütün dünyasını yansıtır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çalışan kadınların yükü de arttı. Eskiden bir cüzdan, küçük bir defter ve kalem yeterdi. Şimdi akıllı telefon, tablet, şarj aleti çantanın olmazsa olmazlarının başında geliyor. Kimlik kartları, kredi kartları için daha büyük cüzdanlar gerekiyor. Peki bunların dışında çalışan bir kadının yanında başka neler var, neler olmalı? İşte size tüyolar:

Kartvizitlik: Yanınızda mutlaka kartvizitinizi taşıyın, Ofis dışında özel hayatınızda birileriyle tanışabilirsiniz, işle ilgili kartınızı vermek istediğinizde çantanızın içinde debelenip durmayın. Elinizi attığınızda bulacağınız şık bir kartvizitlik işinizi görecektir.

Defter: Tamam her şeyi bilgisayarınıza veya cep telefonunuza not alıyorsunuz. Ama siz yine de eski yöntemlerden şaşmayın. Ne olur ne olmaz. Çok önemli bir şeyleri not almanız gerekebilir. Küçük bir defter ve kalem her zaman çantanızda olsun.

Telefon için yedek pil: “Şarjım yanımda ne gerek var ki?” demeyin. Çantanızın bir köşesinde dursun. Telefonunuzun şarjı biter, şarj edecek yer bulamazsınız. İşle ilgili e-postalarınızı kontrol etmek istediğinizde “Ne yapacağım şimdi ben” diye paniklemeye gerek yok. Elinizin altındaki pili hemen takıverirsiniz.

Renkli kalemler: Diyelim ki toplantıya gittiğiniz ve size dosya dağıttılar. Çok da yazı var. Ya da bir kitap okuyorsunuz. Önemli yerlerin altını çizmek, işaretlemek, önemli notları almak için her zaman yanınızda birkaç farklı kalem bulundurun.

Babet: Bütün gün topuklu ayakkabılarla yoruluyorsunuz. İtiraf edin hem ayaklarınız hem beliniz ağrıyor. Ofiste çalışırken topuklu ayakkabılarınızı çıkarıp babetleri giyerseniz çok rahat edersiniz. Bazen de acil dışarı çıkıp koşturmanız gereken bir iş olabilir. Trafik tıkandı metroya binip gitmeniz gerek. Uzun yol yürüyeceksiniz. Topuklu ayakkabılarla ayaklarınıza zarar vereceğinize yine babetleri geçirip ayağınıza rahat rahat yürüyün.

Dudak nemlendirici: Dışarıda güneş veya soğuk, ofis içindeki kuru hava dudaklarınıza zarar verebilir. Çatlamış dudaklara ruj sürünce daha da kötü görüneceksiniz. Yanınızda bulunduracağınız dudak nemlendiricini ara sıra kullanın. İnsanlar konuşurken sizin gözlerinize ve dudaklarınıza bakacağı için sağlıklı bir dudak söyleyeceğiniz kelimeleri daha güçlü kılacaktır.

Dikiş seti: Birkaç renk iplik, dikiş iğnesi, kopça, düğme. Nerede ne olacağı bilinmez. Acil durumlar için yanınızda bulunsun, en azından yırtık, sökük, düğme kopması gibi durumlarda günü kurtaracak küçük müdahalelerde bulunun.

Makyaj çantası: Küçük bir makyaj çantasının içinde ruj, allık, pudra, kalem, rimel ve cilt nemlendirici bulundurun. Islak mendil ve deodorantı unutmayın. Çantanızda fazla yer tutsun istemiyorsanız seyahat boylarından alabilirsiniz. Acil durumlar için yara bandı ve ped koymayı da ihmal etmeyin. Ve tabii ki parfüm, mutlaka olmalı.

İlaç kutusu: Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa bunları da küçük bir ilaç kutusuyla çantanızda taşıyın. Ağrı kesici, aspirin, mide ilacı gibi günü kurtaran birkaç ilaç da yanınızda bulunsun.

Taşınır bellek: Günümüzde herkesin ihtiyacı olan önemli bir kalem. Toplantıya gittiğiniz büyük dosyaları almanız gerek. E-posta ile gitmesi zor ve uzun olabilir. Birkaç dakikada halledebileceğiniz bir iş için ne insanlar uğraşsın ne de siz zaman kaybedin. Çalışan kadının yanında mutlaka olması gereken araçlardan biri…