Bir ilişkideki 7 kötü alışkanlık

mutlu-iliskiGüzel başlayan bir ilişkiyi mahvetmek sizin elinizde. Eğer sizin ilişkinizde de bu kötü alışkanlıklar varsa kendinize gelin ve bunlardan kurtulmak için elinizden geleni yapın. Çünkü sizi bekleyen mutlu son değil.

Onun ailesini eleştirmek: Sakın bu hatayı yapmayın. Erkek arkadaşınızın, sevgilinizin veya eşinizin ailesi hakkında kötü şeyler konuşmayın. Ne kadar haklı olursanız olun kimse ailesinin eleştirilmesinden hoşlanmaz. Aklınıza gelen her şeyi dilinizden salıvermeden önce bir kere düşünün. Sizin ailenizin eleştirilmesi hoşunuza gider mi? O nedenle konusu açılsa bile çenenizi kapalı tutun, konuşu değiştirin.

Casusluk: Bu ne kadar kötü bir alışkanlık biliyor musunuz? Erkek arkadaşınızın veya eşinizin sosyal medyada neler yaptığını gizli gizli kontrol etmek, ceplerini, cüzdanını, cep telefonunu, bilgisayarını karıştırmak… Demek ki ilişkinize güveniniz yok. Bir şey yakalamak için bu kadar uğraşacağınıza açık açık konuşun, sorun. Bir erkek ona güvenilmediğini öğrendiğinde tepkisi sizin istediğiniz gibi olmaz. “Maden güvenmiyor ben de ona göre davranayım” diyebilir. Onun bir açığını yakalamak için bu kadar uğraşıyorsanız ondan ayrılmak için bir bahane arıyor olabilirsiniz. Bunu hiç düşündünüz mü? Bir ilişki açık olmalı. Açıklık ve dürüstlük yoksa hiç boşuna devam ettirmek için uğraşmayın.

Toplum içinde kavga: Bazı anlaşmazlıklarınız olabilir ama tartışmanızı, kavganızı eve saklayın. Sokakta, çarşıda, arkadaşlarınızın yanında tartışmak ne kadar çirkin biliyor musunuz? Hele hele arkadaşlarınızın yanında onların da taraf tutmalarını istemek kadar itici bir davranış olamaz. Aranızda olanları evinizde halledin. Birbirinizi toplum içinde küçük düşürmekten başka bir şey yapmıyorsunuz.

Kendinizi bırakmak: Eskiden bakımlıydınız, sağlıklıydınız. Şimdi ne oldu? Saç baş bir yerde, kilo almış başını gidiyor. Umurunuzda bile değil. Bunun karşı tarafa ne kadar kötü bir mesaj verdiğinin farkında mısınız? “Adamı tavladım bir kere artık bakımlı olmama gerek yok” diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Siz evde, onun yanında bakımsız ve pasaklı olup, dışarıda şık ve bakımlıysanız adamı kaybetmeye yakınsınız. Her an güzel ve bakımlı bir kadın aklını çeliverir.

Numara çekmek: Evet biraz argo oldu ama bazı kadınlar erkeklere karşı sürekli bir rol içinde olur. Erkeğin ilgisini çekmek için korunmaya muhtaç, elinden bir şey gelmezmiş gibi davranır. Her şeyi abartır. Adeta drama kraliçesi gibi davranır. Hatta bazen kendi karakterini bile unutur rol yapmaktan. Her adımı hesaplıdır, ilişkiyi adeta stratejik bir oyun haline getirir. Mesela futboldan zerre kadar anlamasa, zevk almasa bile adamla her maça gider, hep onun yanında olur. Gün gelir “İpler artık elimde” der ve maç günlerine önemli randevular ayarlar.

Sürekli sorunlardan bahsetmek: Benden tavsiye erkekler sıkıntıya pek gelemez. O nedenle sürekli sorun çıkarıp, bu sorunları adamın önüne koyarsanız bunalır. Sıkmayın adamı o kadar, bırakın gerçek sorunlarda destek olsun. Pireyi deve yapmaya gerek yok. Zaten sorunlardan bahsederek çözemezsiniz. Bazı kadınlar gibi her şeyden şikayetçi olan, eleştiren, hiçbir şeyden memnun olmayan ve sorun olmayan şeyleri bile büyüten biriyseniz, dikkat.

Yalan söylemek: Size yalan söyleyen bir erkeğe güvenmezsiniz değil mi? O zaman siz de yalan söylemeyin. Bir ilişkinin içine yalanların girmesi, ilişkiyi zedeler. Dürüstlük her zaman kazandırır.