Acemilere makyaj taktikleri

makyajOldum olası makyaj sevemedim. Genç yaşlarda çok gerekli değil zaten. Cildin tazeliği yeterli… Gidip bir sürü şey aldım. “Bir gün yaparım” diye. Ama gece davetlerinde bile en fazla bir kalem, o da becerebildiğim kadar bir de rimel yetti. Ama komple makyaj yapacağım o “bir gün” bir türlü gelmiyordu. Ta ki kız arkadaşlarım göz çevresinde yılların tecrübesini yansıtan “Kaz ayaklarının” derinleştiğini ve cildimin çok yorgun göründüğünü söyleyene kadar. “Ama ben onları oluşturana kadar çok emek harcadım” şeklindeki saçmalamalarımı kaile bile almadılar. Evet benim gibi insanlara böyle damardan girmek gerek.

Bundan sonra kozmetikçileri dolaşmaya başladım. “Alerjik olmayacak, pahalı olmayacak, kaliteli olacak…” Yıllardır alıp kullanmadığım pahalı ve havalı makyaj malzemelerini sürekli çöpe atıp israf eden biri olarak bu sefer kararlıydım. Ama bir rimeli beğenip “Nasıl sürülüyor gösterir misiniz?” veya “Eye liner nasıl çekilir bilmiyorum. Öğretir misiniz” sorularım karşısında satış görevlilerinin yüzündeki o ifade… Anlatılmaz, “Nasıl yani hiç kullanmadınız mı?”… Kullanmayı denedim ama yüzüme gözüme bulaştırdım…

Araştırmacı ruhum dedi ki “Dolaş bak internette vardır mutlaka taktikleri”… Hani her şeyi pratik ve basit şekilde öğreten Dummies yani “Aptallar için” serisi kitapları gibi bir şey. Hakikaten de buldum. Buyrun… Benim gibi makyaj acemileri için taktikler:

1- Neler lazım: Zaten alışkın değilsiniz… Kat kat sürüp de palyaço hissiyle ortalarda dolaşmayın. İhtiyacınız olanlar teninizin rengine uygun bir fondöten, göz ve kaş kalemleri, rimel, allık, gözaltı kapatıcısı, ruj ve parlatıcı… Ha bir de size yakışan renklerden far çeşitleri.

2- Gündüz: Kalem ve rimel yeterli… Az uyuduğunuz bir günün sabahında göz altınıza hafif bir kapatıcı sürmeniz gerekebilir. Far kullanacaksanız çok hafif olsun. Bir de dudaklarınıza parlatıcı. Ruj sürmeye alışkın değilseniz alışana kadar sürmeyin.

3- Gece: Rimeli daha belirgin kullanabilirsiniz. Koyu renk far, ruj. Eye liner kullanacaksanız işin uzmanı biri yardım etsin. Sil boz simsiyah gözlerle saatlerce çırpınmayın.

4- Makyaj temizleme: Evet makyaja alışkın değilseniz temizlemeyi de unutabilirsiniz. Sabah uyandığınızda suratını rengarenk olabilir. O nedenle yatmadan önce temizleme sütü ile makyajınızı iyice silmeyi alışkanlık haline getirin.